  • CY7C1356C-250AXCT
CY7C1356C-250AXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1356C-250AXCT
HK JDW NO:
217-CY7C1356C-250AXCT
Package:
100-LQFP
Datasheet:
CY7C1356C-250AXCT
Description:
Surface Mount NoBL™ Memory IC NoBL™ Series CY7C1356 9 Mb kb 250mA mA 18b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1356C-250AXCT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NoBL™
  • Published
    2004
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    CY7C1356
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    9Mb 512K x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    250mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Access Time
    2.8ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    9 Mb
  • Standby Current-Max
    0.04A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Standby Voltage-Min
    3.14V