  • CY7C1365C-133BZI
CY7C1365C-133BZI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1365C-133BZI
HK JDW NO:
217-CY7C1365C-133BZI
Package:
165-LBGA
Datasheet:
CY7C1365C-133BZI
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC CY7C1365 9 Mb kb 15mm mm 250mA mA 32b b
Quantity:
In Stock : 25
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1365C-133BZI
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.63V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    CY7C1365
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    8Mb 256K x 32
  • Number of Ports
    4
  • Nominal Supply Current
    250mA
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Access Time
    6.5ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256KX32
  • Memory Width
    32
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    9 Mb
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    32b
  • Length
    15mm