  • CY7C1372D-200AXC
CY7C1372D-200AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1372D-200AXC
HK JDW NO:
217-CY7C1372D-200AXC
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
2.5/3.33.3V V NoBL™ 100 Pin Memory IC NoBL™ Series CY7C1372 20mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1372D-200AXC
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1372
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.33.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    18Mb 1M x 18
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Supply Current-Max
    0.3mA
  • Access Time
    3ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    1MX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Standby Current-Max
    0.07A
  • Memory Density
    18874368 bit
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm