  • CY7C1460AV33-250AXC
CY7C1460AV33-250AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1460AV33-250AXC
HK JDW NO:
217-CY7C1460AV33-250AXC
Package:
100-LQFP
Description:
Surface Mount NoBL™ 100 Pin Memory IC NoBL™ Series CY7C1460 36 Mb kb 20mm mm 475mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1460AV33-250AXC
  • Organization
    1MX36
    36
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    36 Mb
  • Standby Current-Max
    0.12A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1460
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    36Mb 1M x 36
  • Number of Ports
    4
  • Nominal Supply Current
    475mA
  • Clock Frequency
    250MHz