  • CY7C1462AV25-200AXC
CY7C1462AV25-200AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1462AV25-200AXC
HK JDW NO:
217-CY7C1462AV25-200AXC
Package:
100-LQFP
Description:
Surface Mount NoBL™ 100 Pin Memory IC NoBL™ Series CY7C1462 36 Mb kb 385mA mA 18b b
Quantity:
In Stock : 27
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1462AV25-200AXC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    NoBL™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1462
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Memory Size
    36Mb 2M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    385mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Access Time
    3.2ns
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    21b
  • Density
    36 Mb
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Height Seated (Max)
    1.6mm