  • CY7C1470BV33-200BZI
CY7C1470BV33-200BZI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1470BV33-200BZI
HK JDW NO:
217-CY7C1470BV33-200BZI
Package:
165-LBGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount NoBL™ 165 Pin Memory IC NoBL™ Series CY7C1470 72 Mb kb 17mm mm 500mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 13
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1470BV33-200BZI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • Published
    2004
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Synchronous, SDR
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    CY7C1470
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Number of Ports
    4
  • Nominal Supply Current
    500mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Access Time
    3ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    2MX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    21b
  • Density
    72 Mb
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Length
    17mm