  • CY7C1472BV25-200AXCT
CY7C1472BV25-200AXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1472BV25-200AXCT
HK JDW NO:
217-CY7C1472BV25-200AXCT
Package:
100-LQFP
Description:
Surface Mount NoBL™ Memory IC NoBL™ Series CY7C1472 72 Mb kb 450mA mA 18b b
Quantity:
In Stock : 84
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1472BV25-200AXCT
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    NoBL™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C1472
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Memory Size
    72Mb 4M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    450mA
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Access Time
    3ns
  • Organization
    4MX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    22b
  • Density
    72 Mb
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Height Seated (Max)
    1.6mm