  • CY7C1474BV25-200BGI
CY7C1474BV25-200BGI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1474BV25-200BGI
HK JDW NO:
217-CY7C1474BV25-200BGI
Package:
209-BGA
Description:
2.5V V NoBL™ 209 Pin Memory IC NoBL™ Series CY7C1474 22mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1474BV25-200BGI
  • Package / Case
    209-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    NoBL™
  • Published
    2004
  • Number of Terminations
    209
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    CY7C1474
  • Pin Count
    209
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B209
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.625V
  • Power Supplies
    2.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Memory Size
    72Mb 1M x 72
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Supply Current-Max
    0.45mA
  • Access Time
    3ns
  • Organization
    1MX72
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    72
  • Memory Density
    75497472 bit
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    2.38V
  • Length
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.96mm
  • Width
    14mm