  • CY7C1545V18-375BZC
CY7C1545V18-375BZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1545V18-375BZC
HK JDW NO:
217-CY7C1545V18-375BZC
Package:
165-LBGA
Description:
1.5/1.81.8V V 165 Pin Memory IC CY7C1545 17mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1545V18-375BZC
  • Package / Case
    165-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Synchronous, QDR II
  • Voltage - Supply
    1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY7C1545
  • Pin Count
    165
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B165
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Power Supplies
    1.5/1.81.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Memory Size
    72Mb 2M x 36
  • Clock Frequency
    375MHz
  • Supply Current-Max
    1.37mA
  • Organization
    2MX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Standby Current-Max
    0.525A
  • Memory Density
    75497472 bit
  • Access Time (Max)
    0.45 ns
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Standby Voltage-Min
    1.7V
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    17mm
  • Width
    15mm