  • CY7C199CL-15VXC
CY7C199CL-15VXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C199CL-15VXC
HK JDW NO:
217-CY7C199CL-15VXC
Package:
28-BSOJ (0.300, 7.62mm Width)
Datasheet:
CY7C199CL-15VXC
Description:
5V V 28 Pin Memory IC CY7C199 17.907mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C199CL-15VXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-BSOJ (0.300, 7.62mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    15GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C199
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Memory Type
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.08mA
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    32KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Standby Current-Max
    0.00015A
  • Memory Density
    262144 bit
  • Access Time (Max)
    15 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    17.907mm
  • Height Seated (Max)
    3.556mm
  • Width
    7.5057mm