  • CY8C21234-24SXIT
CY8C21234-24SXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C21234-24SXIT
HK JDW NO:
217-CY8C21234-24SXIT
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C21xxx Series CY8C21234 16 Pin 24MHz 2.7V 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY8C21234-24SXIT Overview
As a result, it is available in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. It is mounted using the way of Surface Mount. It comes in a Tape & Reel (TR) package. The device runs in M8C core processor. When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C TA. FLASH has been assigned to it as a program memory. The device has 12 I/Os. Based on the CY8C21234 base part number, it can be compared with other components. The terminals of this device are set to DUAL. This circuit consists of 16 terminationals. There are a number of electrical components in the PSOC?1 CY8C21xxx series, including this one. Using the 2.7V supply voltage allows for high efficiency. UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MULTIFUNCTION PERIPHERAL in order to monitor their performance. It is constructed using 16 pins. It is mounted based on the method of Surface Mount. There are a total of 16 pins on it. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 8kB. It should be noted that 4mA represents the maximum supply current. It is highly efficient when it works at a frequency of 24MHz. While deploying 5V, designers will be able to fully take advantage of its adaptability. The property of ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY is also possessed by it. It works with an oscillator type Internal.
CY8C21234-24SXIT Features
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CY8C21234-24SXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C21234-24SXIT Microcontroller applications.
  • Air fryers
  • Playstation
  • Instrument control
  • Traditional industrial transformation
  • Kindle
  • Mice
  • Binding machines
  • Hand-held metering systems
  • Instrument control
  • Mobile computers
Step5Bar-code shipping tag
CY8C21234-24SXIT
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    PSOC®1 CY8C21xxx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    24MHz
  • Base Part Number
    CY8C21234
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MULTIFUNCTION PERIPHERAL
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Data Converter
    A/D 28x8b
  • Access Time
    24 μs
  • RAM (words)
    512
  • Bus Compatibility
    I2C; IRDA; SPI; UART; USB
  • Height
    1.48mm
  • Length
    9.98mm
  • Width
    3.99mm