  • CY8C21434-24LTXI
CY8C21434-24LTXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C21434-24LTXI
HK JDW NO:
217-CY8C21434-24LTXI
Package:
32-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C21434-24LTXI
Description:
8KB 8K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C21xxx Series CY8C21434 32 Pin 24MHz 2.7V 32-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY8C21434-24LTXI Description
CY8C21434-24LTXI Features
Powerful Harvard-architecture processor
Flexible on-chip memory
Precision, programmable clocking
Programmable pin configurations
Versatile analog mux
CY8C21434-24LTXI Applications
Multichannel sensor monitoring
Industrial/environmental instrumentation
Temperature monitoring
Battery-powered systems
Precision system monitoring
Step5Bar-code shipping tag
CY8C21434-24LTXI
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    32-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PSOC®1 CY8C21xxx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    24MHz
  • Base Part Number
    CY8C21434
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.4V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    28
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.25V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MULTIFUNCTION PERIPHERAL
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Data Converter
    A/D 28x8b
  • Watchdog Timer
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
    512
  • Bus Compatibility
    I2C; IRDA; SPI; UART; USB
  • Height
    880μm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm