  • CY8C22345-24SXI
CY8C22345-24SXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C22345-24SXI
HK JDW NO:
217-CY8C22345-24SXI
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CY8C22345-24SXI
Description:
16KB 16K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C22xxx Series CY8C22345 28 Pin 24MHz 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY8C22345-24SXI Overview
There is a 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package available to save space. Surface Mount is used for mounting. You can find it in the package of Tube. There is a M8C as core processor in this device. During work, the temperature should remain at -40°C~85°C TA. Memory type FLASH is used for program memory. It has a number of 24I/Os. In order to find similar components, it has a base part number of CY8C22345. The terminals of this device are located at DUAL. 28 terminations are present in it. There are a number of electrical components in the PSOC?1 CY8C22xxx series, including this one. This is due to the fact that the supply voltage is 5V, resulting in high efficiency. A total of 28 pins are required to construct this device. In total, it has 28 pins. It falls under the category of Microcontrollers. Using the devices' 16kB memory size, you can store programs and data. A 3.3/5V power source powers it. The system is highly efficient when working at a frequency of 24MHz. In total, there are 2 timers and counters. This part is part of the M8C family of CPUs. There are 24 programmable I/Os in the device. Normal operation requires a supply voltage (Vsup) above 4.75V. Using an oscillator type of Internal, it works.
CY8C22345-24SXI Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C22345-24SXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C22345-24SXI Microcontroller applications.
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Embedded gateways
  • Petrochemical
  • X-ray
  • Set-top boxes
  • Refrigerators
  • Toys
  • Television
  • Fax machines
  • Traditional industrial transformation
Step5Bar-code shipping tag
CY8C22345-24SXI
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    PSOC®1 CY8C22xxx
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Microcontrollers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C22345
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 3x10b
  • Watchdog Timer
    8b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • ROM (words)
    16384
  • CPU Family
    NO
  • Number of Programmable I/O
    24
  • RAM (words)
  • Length
    17.905mm