  • CY8C22545-24AXIT
CY8C22545-24AXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C22545-24AXIT
HK JDW NO:
217-CY8C22545-24AXIT
Package:
44-LQFP
Datasheet:
CY8C22545-24AXIT
Description:
16KB 16K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC®1 CY8C22xxx Series CY8C22545 44 Pin 24MHz 5V 44-LQFP
Purchasing and Inquiry
CY8C22545-24AXIT Overview
This Microcontroller comes in a 44-LQFP package. There are 38 I/O ports on this device. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. PSOC®1 CY8C22xxx series components belong to this electrical component. 16KB 16K x 8 is the size of its program memory. A M8C Core Processor is at the core of this Microcontroller. During the manufacture of the IC chip, there is a number 44 of terminations. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. An output voltage of 5V volts is available for this Microcontroller chip. 16kB is the size of the memory in the IC part. It is possible to find alternatives to the base part number CY8C22545 by using the part number search tool. A good performance can be achieved at a frequency of 24MHz, as long as it is operated at a low power consumption. It is possible to access the 44 pins on the chip through the 44 pins. A total of 44 pins are present. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the M8C family of processors. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed.
CY8C22545-24AXIT Features
44-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C22545-24AXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C22545-24AXIT Microcontroller applications.
  • Traditional industrial transformation
  • Smart highways
  • Calculator
  • Digital TVs
  • Fire detection & safety devices
  • Medical instruments chromatographs
  • Light sensing & controlling devices
  • Petrochemical
  • Kindle
  • Torpedo guidance
Step5Bar-code shipping tag
CY8C22545-24AXIT
  • Package / Case
    44-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    PSOC®1 CY8C22xxx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8C22545
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    38
  • Speed
    24.6 MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    12mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 3x10b
  • Watchdog Timer
  • Data Bus Width
    8b
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • Number of Programmable I/O
    38
  • RAM (words)
    1000
  • Height
    1.4mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm