  • CY8C28545-24AXI
CY8C28545-24AXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C28545-24AXI
HK JDW NO:
217-CY8C28545-24AXI
Package:
44-LQFP
Datasheet:
CY8C28545-24AXI
Description:
16KB 16K x 8 FLASH M8C 8-Bit Microcontroller PSOC?1 CY8C28xxx Series CY8C28545 44 Pin 24MHz 5V 44-LQFP
Purchasing and Inquiry
CY8C28545-24AXI Overview
To save space, it is included in the 44-LQFP package. Surface Mount is used for mounting. Package Tray contains it. Device with M8C core processor issupported. Work should be done at -40°C~85°C TA. It has a type of program memory of FLASH. 40 I/Os can be found on it. A comparable component can be found by using the base part number CY8C28545. The position of the device is QUAD at terminal. 44 terminationals are present. This electrical component is part of the PSOC?1 CY8C28xxx series. It is possible to achieve high efficiency with a 5V supply voltage. The structure is composed of 44 pins. Total number of pins is 44. It falls under the category of Microcontrollers. A device with a memory size of 16kB can store programs and data. In this case, 14mA represents the maximum current supply. A 3.3/5V source is used for powering it. Using a frequency of 24MHz, it is very efficient. This part is part of the M8C family of CPUs. It has the property of ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY as well. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 4.75V. It works with an oscillator type Internal.
CY8C28545-24AXI Features
44-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C28545-24AXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C28545-24AXI Microcontroller applications.
  • Set-top boxes
  • Walkie talkies
  • Blenders
  • Christmas lights
  • Projectors
  • Firewalls
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Telephone sets
  • Copiers
  • Binding machines
Step5Bar-code shipping tag
CY8C28545-24AXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    44-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    PSOC®1 CY8C28xxx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8C28545
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    40
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.25V
  • Core Processor
    M8C
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    14mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 4x14b; D/A 4x9b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    16384
  • CPU Family
    NO
  • RAM (words)
  • Bus Compatibility
    USB
  • Height
    1.4mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm