  • CY8C3866LTI-067
CY8C3866LTI-067
advertisement
Manufacturer No:
CY8C3866LTI-067
HK JDW NO:
217-CY8C3866LTI-067
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C3866LTI-067
Description:
64KB 64K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller PSOC® 3 CY8C38xx Series CY8C3866 48 Pin 67MHz 3.3V 48-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY8C3866LTI-067 Overview
The package is 48-VFQFN Exposed Pad-shaped. This Microcontroller has 31 I/Os. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a FLASH type of memory for its program. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. The PSOC® 3 CY8C38xx series includes this electrical component. The size of the program memory of Microcontroller is 64KB 64K x 8. With a 8051 Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. IC Chip terminations are 48. There is a 3.3V volt supply output on the chip. 64kB memory size belongs to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number CY8C3866 to find them. At a frequency of 67MHz, Microcontroller can operate efficiently. In this chip, 48 pins can be accessed. It has 4 timers/counters. 48 pins are counted on this board. It programs in 25 Programmable I/O.
CY8C3866LTI-067 Features
48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Other uPs/uCs/Peripheral ICs subcategory
CY8C3866LTI-067 Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C3866LTI-067 Microcontroller applications.
  • Fabric
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Calculator
  • Aerospace navigation systems
  • Telephone sets
  • Smartphones
  • Copiers
  • Broadband technology
  • Blenders
  • Torpedo guidance
Step5Bar-code shipping tag
CY8C3866LTI-067
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    PSOC® 3 CY8C38xx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    3A991.A.3
  • Subcategory
    Other uPs/uCs/Peripheral ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8C3866
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    31
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~5.5V
  • Core Processor
    8051
  • Peripherals
    CapSense, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 16x20b; D/A 4x8b
  • Watchdog Timer
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Boundary Scan
  • Number of Programmable I/O
    25
  • RAM (words)
  • UV Erasable
    N
  • ROM Size (bits)
    65536Bits
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    7mm