  • CY8CLED04-68LFXI
CY8CLED04-68LFXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8CLED04-68LFXI
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-CY8CLED04-68LFXI
Package:
68-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8CLED04-68LFXI
Description:
3.3V V 0.9mm mm 8mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 8mm mm 56 CMOS 68 68
Purchasing and Inquiry
CY8CLED04-68LFXI Overview
With its outstanding performance, it makes a fantastic choice for HB LED Controller.Due to the benefits of saving space, it is available in the 68-VFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is used for mounting.A package of Tray contains it.A core processor of M8C is present in the device.The temperature should be kept at -40°C~85°C while working.Memory type FLASH (16KB) is used for program memory.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 3V~5.25V supply voltage.A total of 56 I/Os are present.This device has terminals at QUAD.The device belongs to CY8CLED controller series.In this case, there are 68 terminations.In the EZ-Color? CY8CLED series, this electrical component is found.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 3.3V supply voltage.On it, there are 68 pins.The property of IT CAN ALSO OPERATES WITH 5 VOLTS is also possessed by it.
CY8CLED04-68LFXI Features
68-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8CLED04-68LFXI Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC CY8CLED04-68LFXI Microcontroller applications.
  • Copiers
  • Calculator
  • Mice
  • ECG machine
  • Television
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Computer/laptop
  • Walkie talkies
  • Smoke alarms
  • Heart rate monitors
Step5Bar-code shipping tag
CY8CLED04-68LFXI
  • Package / Case
    68-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    EZ-Color™ CY8CLED
  • Number of Terminations
    68
  • Applications
    HB LED Controller
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATES WITH 5 VOLTS
  • Voltage - Supply
    3V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    68
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N68
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Number of I/O
    56
  • RAM Size
    1K x 8
  • fmax-Min
    12.96 MHz
  • Number of Segments
    4
    CY8CLED
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm