  • CYD18S18V18-200BBAXI
CYD18S18V18-200BBAXI
advertisement
Manufacturer No:
CYD18S18V18-200BBAXI
HK JDW NO:
217-CYD18S18V18-200BBAXI
Package:
256-LBGA
Description:
Surface Mount 256 Pin Memory IC CYD18S18 18 Mb kb 17mm mm 830mA mA 18b b
Quantity:
In Stock : 14873
Step5Bar-code shipping tag
CYD18S18V18-200BBAXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED OR FLOW-THROUGH ARCHITECTURE, IT CAN ALSO OPERATES AT 1.8V
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Synchronous
  • Voltage - Supply
    1.42V~1.58V 1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CYD18S18
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.58V
  • Memory Size
    18Mb 1M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    830mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Access Time
    3.3ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    1MX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    18 Mb
  • Standby Current-Max
    0.35A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Standby Voltage-Min
    1.4V
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.7mm