  • CYD18S72V-133BBC
CYD18S72V-133BBC
advertisement
Manufacturer No:
CYD18S72V-133BBC
HK JDW NO:
217-CYD18S72V-133BBC
Package:
484-BGA
Datasheet:
CYD18S72V-133BBC
Description:
Surface Mount 484 Pin Memory IC CYD18S72 18 Mb kb 580mA mA 72b b
Quantity:
In Stock : 60
Step5Bar-code shipping tag
CYD18S72V-133BBC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE OR FLOW-THROUGH
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Synchronous
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CYD18S72
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    18Mb 256K x 72
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    580mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Access Time
    5ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    72
  • Address Bus Width
    36b
  • Density
    18 Mb
  • Standby Current-Max
    0.075A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    72b
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Height Seated (Max)
    1.9mm