  • CYD36S18V18-167BGXI
CYD36S18V18-167BGXI
advertisement
Manufacturer No:
CYD36S18V18-167BGXI
HK JDW NO:
217-CYD36S18V18-167BGXI
Package:
484-FBGA
Description:
Surface Mount 484 Pin Memory IC CYD36S18 36 Mb kb 1.41A mA 18b b
Step5Bar-code shipping tag
CYD36S18V18-167BGXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-FBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    PIPELINED OR FLOW-THROUGH ARCHITECTURE, IT CAN ALSO OPERATES AT 1.8V
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Synchronous
  • Voltage - Supply
    1.42V~1.58V 1.7V~1.9V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CYD36S18
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.58V
  • Memory Size
    36Mb 2M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    1.41A
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Access Time
    4ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    21b
  • Density
    36 Mb
  • Standby Current-Max
    0.7A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Standby Voltage-Min
    1.4V