  • CYD36S72V18-167BGXC
CYD36S72V18-167BGXC
advertisement
Manufacturer No:
CYD36S72V18-167BGXC
HK JDW NO:
217-CYD36S72V18-167BGXC
Package:
484-FBGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount 484 Pin Memory IC CYD36S72 36 Mb kb 1.62A mA 72b b
Step5Bar-code shipping tag
CYD36S72V18-167BGXC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Additional Feature
    PIPELINED OR FLOW-THROUGH ARCHITECTURE, IT CAN ALSO OPERATES AT 1.8V
  • Voltage - Supply
    1.42V~1.58V 1.7V~1.9V
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CYD36S72
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.58V
  • Memory Size
    36Mb 512K x 72
  • Nominal Supply Current
    1.62A
  • Clock Frequency
    167MHz
  • Access Time
    4ns
  • Memory Width
    72
  • Address Bus Width
    38b
  • Standby Current-Max
    0.59A
  • Word Size
    72b
  • Standby Voltage-Min
    1.4V