  • CYNB25-1200
CYNB25-1200
advertisement
Manufacturer No:
CYNB25-1200
Manufacturer:
Crydom Inc
HK JDW NO:
166-CYNB25-1200
Purchasing and Inquiry
CYNB25-1200 Overview
A normal operation of the device requires the RMS on-state current to remain below 25A.Devices are characterized by their repetitive peak off-state voltage, which, in this case, is 1200V.A gate trigger current is the gate current necessary to switch the device from a blocked (off) state to a unblocked (on) state, and this device has a maximum gate trigger current of 40mA mA.
CYNB25-1200 Features
the repetitive peak off-state voltage of this device is 1200V
CYNB25-1200 Applications
There are a lot of Crydom Inc CYNB25-1200 applications of SCRs thyristors.
  • Heat and temperature control
  • DC motor control and drives
  • Welders
  • Power converters
  • Uninterruptable power supplies
  • Wind mill
  • Motor starters
  • Battery charges
  • Lighting control
  • DC motor controls - AC motor controls
Step5Bar-code shipping tag
CYNB25-1200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Terminals
    3
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1200V
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1200V
  • RMS On-state Current-Max
    25A
  • DC Gate Trigger Current-Max
    40mA