  • CYP15G0201DXB-BBXC
CYP15G0201DXB-BBXC
advertisement
Manufacturer No:
CYP15G0201DXB-BBXC
HK JDW NO:
217-CYP15G0201DXB-BBXC
Package:
196-LBGA
Description:
196 Terminations3.3V 196 Pin CY*15G02 Telecom device2 Circuits
Purchasing and Inquiry
CYP15G0201DXB-BBXC Overview
To save board space, the 196-LBGA package is used.For packing, Tray is used.A Surface Mount mounting type is used.A 2 circuit is the heart of this telecom IC .3.135V~3.465V can be supplied wtelecom IC's efficiencyh a voltage that enhances efficiency.The operating temperature set at 0°C~70°C can offer reliable performance.The mounting is in the way of Surface Mount.In telecom switching configuration, there are 196 terminations.3.3V is its supply voltage.Telecom interfaces contain 196 pins.By using the CY*15G02 part number, more related parts can be found.The supply current is 570mA.The supply voltage is 3.3V, which provides designers with a lot of flexibility.Network Interfaces is telecommunications device s subcategory.With the HOTlink II? series electronic parts, it can provide a lot of similar features.It incorporates with 2 transceivers.
CYP15G0201DXB-BBXC Features
Available in the 196-LBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
2 transceivers
CYP15G0201DXB-BBXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CYP15G0201DXB-BBXC Telecom applications.
  • PDH Multiplexers
  • T1/E1/J1 Performance Monitoring
  • Wireless base stations
  • PBXs channel bank
  • Digital Cross Connect Systems
  • Stations
  • Inverse Multiplexing for ATM (IMA)
  • Digital Modems
  • T3 channelized access concentrators
  • Channel Service Units (CSUs): T1/E1/J1
Step5Bar-code shipping tag
CYP15G0201DXB-BBXC
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    196
  • ECCN Code
    5A991.B.1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Network Interfaces
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY*15G02
  • Function
    Transceiver
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    LVTTL
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    700mA
  • Current - Supply
    570mA
  • Data Rate
    1500000 Mbps
  • Number of Transceivers
    2
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Width
    15mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    196-LBGA
  • Number of Pins
    196
  • Operating Temperature
    0°C~70°C