  • CYP15G0201DXB-BBXI
CYP15G0201DXB-BBXI
advertisement
Manufacturer No:
CYP15G0201DXB-BBXI
HK JDW NO:
217-CYP15G0201DXB-BBXI
Package:
196-LBGA
Description:
196 Terminations3.3V 196 Pin CY*15G02 Telecom device2 Circuits
Purchasing and Inquiry
CYP15G0201DXB-BBXI Overview
Board space can be saved by using the 196-LBGA package.In order to pack telecommunications equipment, Tray is used.There is a type Surface Mount mount for this telecom circuit.The telecom IC is composed of 2 circuits.A higher supply voltage for 3.135V~3.465V will improve efficiency.A temperature setting of -40°C~65°C ensures reliable performance.A Surface Mount-axis mounts telecom switching.In telecom switching configuration, there are 196 terminations.The voltage it operates at is 3.3V.196 pins are located on this telecom interface.Using telecom switching's base part number of CY*15G02, you can find more related parts.An electric current of 570mA is supplied to telecom equipment .The supply voltage of 3.3V enables designers to have a great deal of flexibility.Network Interfaces includes telecommunications device as a subcategory.With its similar functionality to electronic parts under the HOTlink II? series, it can perform a number of similar tasks.Telecommunication tools consists of 2-transceivers.
CYP15G0201DXB-BBXI Features
Available in the 196-LBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
2 transceivers
CYP15G0201DXB-BBXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CYP15G0201DXB-BBXI Telecom applications.
  • Central office (CO)
  • CSU/DSU Equipment
  • E1 Network Equipment
  • Digital cross connects (DSX-1)
  • T1/E1/J1 add/drop multiplexers (MUX)
  • Channel Service Units (CSUs): T1/E1/J1
  • Codec function on telephone switch line cards
  • Public switching systems
  • T1 Digital Cross Connects (DSX-1)
  • Dual battery supply voltage SLICs
Step5Bar-code shipping tag
CYP15G0201DXB-BBXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    196-LBGA
  • Number of Pins
    196
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    HOTlink II™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    196
  • ECCN Code
    5A991.B.1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Network Interfaces
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY*15G02
  • Function
    Transceiver
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    LVTTL
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    710mA
  • Current - Supply
    570mA
  • Data Rate
    1500000 Mbps
  • Number of Transceivers
    2
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm