  • D28V0H1U2P5Q-13
D28V0H1U2P5Q-13
advertisement
Manufacturer No:
D28V0H1U2P5Q-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-D28V0H1U2P5Q-13
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
D28V0H1U2P5Q-13
Description:
TVS DIODE 28V 44V POWERDI 5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D28V0H1U2P5Q-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    41A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    44V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    28V Max
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    28V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerDI™ 5
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    31V
  • Power - Peak Pulse
    1800W 1.8kW