  • D3V3M1U2LP3-7
D3V3M1U2LP3-7
advertisement
Manufacturer No:
D3V3M1U2LP3-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-D3V3M1U2LP3-7
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
D3V3M1U2LP3-7
Description:
Quantity:
In Stock : 14872
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D3V3M1U2LP3-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PBCC-N2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    4.5V
  • Power - Peak Pulse
    120W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    12A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    10V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    3.3V Max
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    3.3V
  • Capacitance @ Frequency
    70pF @ 1MHz