  • D4C-3002-M1J 0.3M
D4C-3002-M1J 0.3M
advertisement
Manufacturer No:
D4C-3002-M1J 0.3M
HK JDW NO:
607-D4C-3002-M1J 0.3M
Package:
Datasheet:
D4C-3002-M1J 0.3M
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 30V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D4C-3002-M1J 0.3M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    D4C
  • Feature
    Cable Length 0.3m, Status Indicator
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    1A DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    Cable with Connector
  • Actuator Type
    Roller Plunger
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Electrical Life
    1,000,000 Cycles
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Operating Force
    1200gf
  • Overtravel
    0.118 (3.0mm)
  • Differential Travel
    0.008 (0.2mm)
  • Pretravel
    0.071 (1.8mm)
  • Operating Position
    1.122 (28.5mm)