  • D4E-1G20N
D4E-1G20N
advertisement
Manufacturer No:
D4E-1G20N
HK JDW NO:
607-D4E-1G20N
Package:
Datasheet:
Description:
Limit Switches GEN PURP RLR LV R SEALED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D4E-1G20N
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to D4E-1G20N.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -10°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    D4E-xN
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Lever, Roller
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Operating Force
    400gf
  • Overtravel
    0.158 (4.0mm)
  • Differential Travel
    0.012 (0.3mm)
  • Pretravel
    0.080 (2.0mm)
  • Operating Position
    0.909 (23.1mm)