  • DCG130X1200NA
DCG130X1200NA
advertisement
Manufacturer No:
DCG130X1200NA
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DCG130X1200NA
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DCG130X1200NA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCG130X1200NA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X4
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.8V @ 60A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Output Current-Max
    112A
  • Application
    ULTRA FAST RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    64A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1200V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    300A