  • V40100G-E3/45
V40100G-E3/45
advertisement
Manufacturer No:
V40100G-E3/45
HK JDW NO:
884-V40100G-E3/45
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 20A 100V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
V40100G-E3/45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TMBS®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 100V
  • Output Current
    40A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    810mV @ 20A
  • Forward Current
    40A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    810mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V