  • VB40100C-E3/8W
VB40100C-E3/8W
advertisement
Manufacturer No:
VB40100C-E3/8W
HK JDW NO:
884-VB40100C-E3/8W
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VB40100C-E3/8W
Purchasing and Inquiry
VB40100C-E3/8W Overview
In operation, this device will be set to 730mV volts forward.Maintaining a surge current under 250A and not letting it exceed it is the key to preventing it.Devices that have a forward voltage of 40A will operate.A reverse voltage peak of 1mA is used to power devices like this one.As a reverse biased semiconductor device, its maximal reverse leakage current is 1mA.
VB40100C-E3/8W Features
730mV forward voltage
a peak voltage of 1mA
a reverse voltage peak of 1mA
VB40100C-E3/8W Applications
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • General Rectification
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Crowbar applications
  • Battery chargers
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers for UBS
Step5Bar-code shipping tag
VB40100C-E3/8W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TMBS®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    VB40100C
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    730mV @ 20A
  • Forward Current
    40A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    250A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    730mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    250A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.45mm
  • Width
    9.14mm