  • VS-12CWQ03FN-M3
VS-12CWQ03FN-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-12CWQ03FN-M3
HK JDW NO:
884-VS-12CWQ03FN-M3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
VS-12CWQ03FN-M3
Purchasing and Inquiry
VS-12CWQ03FN-M3 Overview
A maximum output voltage of 6A is supported by array.In this case, the forward voltage has to be set at 12A to operate the device.The device is capacitance-limited to approximately 590pF farads.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 3mA.
VS-12CWQ03FN-M3 Features
a maximum output voltage of 6A
590pF farads
a peak voltage of 3mA
a reverse voltage peak of 3mA
VS-12CWQ03FN-M3 Applications
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Rectifiers for UBS
  • Crowbar applications
  • Rectifier for drives applications
  • Battery chargers
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Step5Bar-code shipping tag
VS-12CWQ03FN-M3
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Manufacturer Package Identifier
    95627
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Capacitance
    590pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    12CWQ03
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3mA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    470mV @ 6A
  • Forward Current
    12A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    6A
  • Application
    HIGH POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    6A
  • Peak Reverse Current
    3mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    320A
  • Reverse Voltage
    30V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    130A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    2.52mm