  • DCJ250-15-A-K1-C
DCJ250-15-A-K1-C
advertisement
Manufacturer No:
DCJ250-15-A-K1-C
Manufacturer:
GCT
HK JDW NO:
321-DCJ250-15-A-K1-C
Package:
Datasheet:
DCJ250-15-A-K1-C
Description:
GCT (GLOBAL CONNECTOR TECHNOLOGY) - DCJ250-15-A-K1-C - DC POWER JACK, 7A, 20VDC, BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCJ250-15-A-K1-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Brass, Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA9T), Nylon 9T
  • Contact Material - Plating
    Silver
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DCJ250-15
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Jack
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    20VDC
  • Current Rating (Amps)
    7A
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Positions/Contacts
    2 Conductors, 3 Contacts
  • Internal Switch(s)
    Single Switch, Normally Closed
  • Body Color
    Black
  • Industry Recognized Mating Diameter
    2.55mm ID (0.100), 5.50mm OD (0.217)
  • Actual Diameter
    0.098 (2.50mm ID), 0.260 (6.60mm OD)
  • Mating Length/Depth
    0.372 9.45mm