  • DCM313U050BC2A
DCM313U050BC2A
advertisement
Manufacturer No:
DCM313U050BC2A
HK JDW NO:
192-DCM313U050BC2A
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
DCM313U050BC2A
Description:
DCM 31000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
DCM313U050BC2A
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DCM
  • Size / Dimension
    2.000Dia 50.80mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    31000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    22mm
  • Lead Spacing
    0.875 22.23mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Diameter
    50.8mm
  • Height Seated (Max)
    4.187 106.35mm