  • DCMC262U040AA2B
DCMC262U040AA2B
advertisement
Manufacturer No:
DCMC262U040AA2B
HK JDW NO:
192-DCMC262U040AA2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
DCMC262U040AA2B
Description:
DCMC 2600μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
DCMC262U040AA2B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DCMC
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    2600μF
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Height Seated (Max)
    2.187 55.55mm