  • DD104N16K-K
DD104N16K-K
advertisement
Manufacturer No:
DD104N16K-K
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-DD104N16K-K
Package:
Module
Datasheet:
DD104N16K-K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DD104N16K-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2003
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    104A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    20mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2.9kA
  • Forward Voltage-Max
    1.4V