  • DPG80C300HB
DPG80C300HB
advertisement
Manufacturer No:
DPG80C300HB
HK JDW NO:
401-DPG80C300HB
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DPG80C300HB
Step5Bar-code shipping tag
DPG80C300HB
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    HiPerFRED²™
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, SNUBBER DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Max Power Dissipation
    215W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 300V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.36V @ 40A
  • Max Reverse Leakage Current
    200μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    450A
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    40A