  • MBRTA600100R
MBRTA600100R
advertisement
Manufacturer No:
MBRTA600100R
HK JDW NO:
347-MBRTA600100R
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 300A 100V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBRTA600100R
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Part Status
    Obsolete
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    840mV @ 300A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    600A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    300A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V