  • DD1200S33K2CB3NOSA1
DD1200S33K2CB3NOSA1
advertisement
Manufacturer No:
DD1200S33K2CB3NOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-DD1200S33K2CB3NOSA1
Package:
Module
Description:
Standard Rectifier Diode 2 Independent Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~125°C Module Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
DD1200S33K2CB3NOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1700A @ 1800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.5V @ 1200A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    3300V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1200A DC