  • DDZ13BS-7
DDZ13BS-7
advertisement
Manufacturer No:
DDZ13BS-7
HK JDW NO:
233-DDZ13BS-7
Package:
SOD-123
Datasheet:
DDZ13BS-7
Purchasing and Inquiry
DDZ13BS-7 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 10V.A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 12.88V.Design flexibility is enhanced by its zener current of 100nA.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 100nA.
DDZ13BS-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 10V
100nA @ 10V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 100nA
DDZ13BS-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DDZ13BS-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DDZ13BS-7
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DDZ13BS-7.
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.904468mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±2.56%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    13V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    13V
  • Impedance
    14Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 10V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Output Current
    40mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    14Ohm
  • Test Current
    10mA
  • Reference Voltage
    13V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    12.88V
  • Zener Voltage
    13V
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    2.562%
  • Zener Current
  • Height
    1.05mm
  • Length
    2.5mm
  • Width
    1.3mm