  • DESD3V3Z1BCSFQ-7
DESD3V3Z1BCSFQ-7
advertisement
Manufacturer No:
DESD3V3Z1BCSFQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DESD3V3Z1BCSFQ-7
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Description:
GENERAL PROTECTION PP X2-DSN0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DESD3V3Z1BCSFQ-7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Supplier Device Package
    X2-DSN0603-2
  • Mfr
    Diodes Incorporated
  • Operating Temperature
    -65°C ~ 150°C (TJ)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive, USB
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    5V
  • Power - Peak Pulse
    25W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3A (8/20μs)
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    4.5V (Typ)
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    3.3V (Max)
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    0.17pF @ 1MHz