  • DF11-32DS-2V(50)
DF11-32DS-2V(50)
advertisement
Manufacturer No:
DF11-32DS-2V(50)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF11-32DS-2V(50)
Package:
Datasheet:
DF11-32DS-2V(50)
Description:
2 Rows Receptacle Solder Brass Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA), Nylon 32 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
DF11-32DS-2V(50)
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    DF11
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    32
  • Applications
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Friction Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Total Number of Contacts
    32
  • Insulation Height
    0.234 5.95mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Beige
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.437 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    2mm
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.197 inch
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.079 inch
  • Polarization Key
    HOUSING SIDE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Durability
    50 Cycles
  • Withdrawl Force-Min
    .3058 N
  • Contact Finish Thickness - Mating
    8.00μin 0.203μm
  • Stack Height (Mating)
    7.55mm 8.2mm