  • DF36A-40S-0.4V(51)
DF36A-40S-0.4V(51)
advertisement
Manufacturer No:
DF36A-40S-0.4V(51)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF36A-40S-0.4V(51)
Purchasing and Inquiry
DF36A-40S-0.4V(51) Overview
DF36A-40S-0.4V(51) Features
DF36 series
DF36A-40S-0.4V(51) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF36A-40S-0.4V(51) Rectangular Connectors applications.
  • Communication
  • Instrumentation
  • Transportation
  • Telecommunications
  • Medical technology
  • Embedded systems
  • Automotive Electronics
  • Measuring & Control Technology
  • Datacom
  • Industrial Automation
Step5Bar-code shipping tag
DF36A-40S-0.4V(51)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF36
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Metal Cover, Solder Retention
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    30VAC
  • Additional Feature
    SHIELDED
  • Fastening Type
    Friction Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Center Strip Contact
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    Varies by WireGAuge
  • Total Number of Contacts
    40
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    250mA
  • Pitch - Mating
    0.016 0.40mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.774 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.059 inch
  • Contact Gender
    Female
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.059 inch
  • Contact Resistance
    80mOhm