  • DF19G-20S-1F(05)
DF19G-20S-1F(05)
advertisement
Manufacturer No:
DF19G-20S-1F(05)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF19G-20S-1F(05)
Package:
Datasheet:
DF19G-20S-1F(05)
Description:
CONN FPC PIN HSG 20POS 1.00MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF19G-20S-1F(05)
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    DF19
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Housing for Male Contacts
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Contact Finish - Mating
    TIN
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    500mA
  • Lead Pitch
    1mm
  • Housing Color
    Beige
  • Note
    Contacts Not Included
  • Body/Shell Style
    SOCKET
  • Flat Flex Type
    FPC
  • FFC, FCB Thickness
    0.14mm