  • DF19G-30S-1F(05)
DF19G-30S-1F(05)
advertisement
Manufacturer No:
DF19G-30S-1F(05)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF19G-30S-1F(05)
Package:
Datasheet:
DF19G-30S-1F(05)
Description:
CONN FPC PIN HSG 30POS 1.00MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF19G-30S-1F(05)
    Select All
  • Body Breadth
    0.047 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.234 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Body/Shell Style
    SOCKET
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    3.0024 N
  • Flat Flex Type
    FPC
  • FFC, FCB Thickness
    0.14mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -35°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    DF19
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Termination
    IDC
  • Connector Type
    Housing for Male Contacts
  • Number of Positions
    30
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    30
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Lead Pitch
    1mm