  • DF30RB-34DP-0.4V(81)
DF30RB-34DP-0.4V(81)
advertisement
Manufacturer No:
DF30RB-34DP-0.4V(81)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF30RB-34DP-0.4V(81)
Package:
Description:
Header, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 34 Positions DF30 Gold SMD/SMT PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
DF30RB-34DP-0.4V(81)
    Select All
  • Height Above Board
    0.031 0.80mm
  • Stack Height (Mating)
    0.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF30
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    34
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    34
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.313 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.18 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • Body Depth
    0.035 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Dielectric Withstanding Voltage
    100VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    4.1656 mm