  • DF30RC-30DP-0.4V(82)
DF30RC-30DP-0.4V(82)
advertisement
Manufacturer No:
DF30RC-30DP-0.4V(82)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF30RC-30DP-0.4V(82)
Package:
Description:
Header, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 30 Positions DF30 Gold SMD/SMT Bronze
Step5Bar-code shipping tag
DF30RC-30DP-0.4V(82)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF30
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    30
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    30V
  • HTS Code
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    300mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Contact Finish Thickness
    2.00μin 0.051μm
  • Height Above Board
    0.031 0.80mm
  • Stack Height (Mating)
    0.9mm