  • DF37SB-60DS-0.4V(51)
DF37SB-60DS-0.4V(51)
advertisement
Manufacturer No:
DF37SB-60DS-0.4V(51)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-DF37SB-60DS-0.4V(51)
Package:
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 60 Positions DF37 Gold PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
DF37SB-60DS-0.4V(51)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DF37
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    60
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.56 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.091 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -35°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.039 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    100VAC V
  • Durability
    10 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Contact Finish Thickness
    2.00μin 0.051μm
  • Height Above Board
    0.038 0.97mm
  • Stack Height (Mating)
    0.98mm