  • DGTD65T50S1PT
DGTD65T50S1PT
advertisement
Manufacturer No:
DGTD65T50S1PT
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DGTD65T50S1PT
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Description:
IGBT 600V-X TO247 TUBE 0.45K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DGTD65T50S1PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    375W
  • Reverse Recovery Time
    80ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    100A
  • Test Condition
    400V, 50A, 7.9 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 50A
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Gate Charge
    287nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C