  • DMN2400UFDQ-7
DMN2400UFDQ-7
advertisement
Manufacturer No:
DMN2400UFDQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DMN2400UFDQ-7
Package:
3-PowerUDFN
Datasheet:
DMN2400UFDQ-7
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 600m Ω @ 200mA, 4.5V ±12V 37pF @ 16V 0.5nC @ 4.5V 20V 3-PowerUDFN
Quantity:
In Stock : 8629
Step5Bar-code shipping tag
DMN2400UFDQ-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3-PowerUDFN
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    400mW Ta
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    600m Ω @ 200mA, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    37pF @ 16V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    900mA Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    0.5nC @ 4.5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    20V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    1.5V 4.5V
  • Vgs (Max)
    ±12V
  • Continuous Drain Current (ID)
    900mA